JESUS VAR EN MÄNNISKA
Hur beskriver Bibeln Jesus? Låt oss se:
Luk 1:31 Du ska bli havande och föda en son, och du ska ge honom namnet Jesus. 32 Han ska bli stor och kallas den Högstes Son, och Herren Gud ska ge honom hans fader Davids tron. 33 Han ska vara kung över Jakobs hus för evigt, och hans rike ska aldrig ta slut."34 Då sade Maria till ängeln: "Hur ska detta ske? Jag har ju inte haft någon man."35 Ängeln svarade henne: "Den helige Ande ska komma över dig, och den Högstes kraft ska vila över dig. Därför ska barnet som föds kallas heligt och Guds Son.
Luk 1:41 När Elisabet hörde Marias hälsning, spratt barnet till i hennes moderliv, och hon blev uppfylld av den helige Ande 42 och ropade med hög röst: "Välsignad är du bland kvinnor, och välsignad är din livsfrukt!
Luk 1:68 "Välsignad är Herren, Israels Gud, som har besökt och återlöst sitt folk. 69 Han har upprättat åt oss ett frälsningens horn i sin tjänare Davids släkt, 70 så som han för länge sedan hade lovat genom sina heliga profeters mun.
Luk 2:21 När åtta dagar hade gått och barnet skulle omskäras fick han namnet Jesus, det namn som ängeln hade gett honom innan han blev till i sin mors liv.
Luk 2:40 Och pojken växte och blev starkare och fylldes av vishet, och Guds välbehag vilade över honom.
Luk 2:52 Och Jesus växte i vishet, ålder och välbehag inför Gud och människor.
Joh 8:40 Men nu vill ni döda mig, en man ( "man" Grekiska ordet för människa, strong G444 ἄνθρωπος anthrōpos) som har sagt er sanningen, som jag har hört från Gud. Så gjorde inte Abraham.
Apg 2:22 Israeliter, lyssna till dessa ord: Jesus från Nasaret var en man som Gud bekände sig till inför er genom kraftgärningar, under och tecken, som Gud genom honom utförde mitt ibland er, så som ni själva vet.
1Ti 2:5 Ty Gud är en, och en är medlare mellan Gud och människor, en människa, Kristus Jesus,
1Ko 15:21 Ty eftersom döden kom genom en människa, så kom också de dödas uppståndelse genom en människa.1Ko 15:22 Liksom i Adam alla dör, så skall också i Kristus alla göras levande.
Så Bibeln är tydlig med att Jesus var en människa av Kung Davids släktled. När man läser Lukas evangeliets beskrivning av Jesus födelse så står det ingenting om att Jesus var preexistent utan Jesus var en människa som blev till i sin moders skötte. Men Jesus var unik på det sättet att ingen människa har kommit till på det sättet som Jesus blev till.
Adam blev till genom att Gud formade en kropp av jord, och sedan blåste Gud sin livsande in i den kroppen som Gud hade format av jord. Men ingen annan människa ha blivit till på det sättet. Likaså Eva blev till genom att Gud skapade henne genom att Han tog ett av Adams revben och formade henne och ingen annan människa har blivit skapade så som Eva blev skapad. Men även om Adam blev skapad på ett unikt sätt och Eva likaså så är dom fortfarande människor.
För vi säger ju inte att Adam var en jordgubbe och Eva ett revben utan dom båda var människor.
Likadant Jesus han var skapad på ett unikt sätt som ingen annan människa har blivit till på nämligen genom att Guds ande gjorde ett mirakel i Marias livmoder. Den Heliga anden kom över henne. Men trots att Jesus blev till på ett mirakulöst sätt så är han fortfarande en människa, vilket Bibeln är väldigt tydlig med.
Och som sagt det står ingenstans där Bibeln beskriver Jesus födelse att han hade existerat innan han föddes av Maria vilket är väldigt konstigt om det nu vore sant att Jesus hade existerat innan han föddes. Eller ska vi tro att författarna av evangelierna glömde att nämna det? Nej jag tror att sanningen är att varför dom inte skrev något om att Jesus var preexistent var just för att han inte var det.
Utan Jesus var såklart en väldigt unik människa men fortfarande en människa. Många Kristna säger att Jesus var en människa men när man granskar deras tro lite närmare så visar det sig att dom förnekar att Jesus var en människa. För enligt treenigheten så var Jesus inte en mänsklig person utan en gudomlig person klädd i mänsklig natur. Men om nu Jesus inte var en mänsklig person hur kan man då säga att han helt och fullt var en människa? Sanningen är att man inte är en människa om man är en gudomlig person klädd i mänsklig natur men inte en mänsklig person.
Tror Bibeln är tydlig med att Jesus var verkligen en människa, men en väldigt unik människa. För om man säger att Jesus var någonting mer än en människa betyder inte det då att man inte är en människa. För ingen människa på jorden kan säga att man är inte bara en människa utan någonting mer än bara en människa.